آسانسور شیشه ای

با توسعه روز افزون علم در صنعت شیشه امروزه شاهد تکنولوژی ساخت آسانسور شیشه ای هستیم. با توجه به زیبایی و چشم نواز بودن آسانسور شیشه ای، در ساختمان های بلند و برج های لوکس مثل برج ویلیس به عنوان یکی از بزرگترین آسانسورهای شیشه ای جهان برای دیده شدن معماری ساختمان و فضای اطراف از آسانسور شیشه ای یا پانوراما برای افزایش هر چه بیشتر جذابیت و جلوه ساختمان استفاده می شود.

آسانسور شیشه ای یا آسانسور پانوراما از جمله آسانسورهایی است که قسمتی از کابین آنها به صورت شفاف بوده و معمولاً در نمای ساختمان ها نصب میگردند. این آسانسورها را نیز میتوان در زمره آسانسورهای مسافری معرفی نمود که هر یک با توجه به موقعیت آنها در ساختمان، از نظر طراحی دارای شرایط خاص خودهستند. آسانسور پانوراما علاوه بر این که خود سازه آسانسور زیبا و چشم نواز است بلکه به معماری ساختمان هم جذابیت و جلوه خاصی می بخشد.

نمای شیشه ای آسانسور باعث می شود چشم اندازهای طبیعی و شهری با جلوه ای خاص در معرض دید سرنشینان آسانسور قرار گیرند. آسانسور شیشه ای به آسانسور پانوراما معروف است. در ابتدا از این نوع آسانسور فقط در مراکز تجاری و اداری استفاده می شود اما به علت استقبال زیاد مردم در نقاط مختلف دنیا، پای آسانسورهای شیشه ای به خانه های مردم هم باز شد و باعث شد معماری و طراحی ساختمانها  نیز متحول شود.

آسانسورهای شیشه ای نصب شده در فضای آزاد در شرایط محیطی غیر عادی که در آن باد شدید، باران، برف یا یخبندان قابل پیش بینی است باید پوشش کامل برای چاه آسانسور در نظر گرفته شود. به دلیل زیبایی قابل توجه آسانسور پانوراما، مهندسان معمار می‌توانند به عنوان یکی از ارکان مهم در طراحی معماری، از آن استفاده نمایند.

تنوع در طرح و امکانات قابل توجه از جمله استفاده از سیستم هیدرولیک یا کششی متناسب با شرایط و نوع کاربری، می‌تواند کمک شایانی در جهت دستیابی به اهداف معماران در طراحی ساختمان نماید. آسانسورهای شیشه ای عموماً در ساختمانهای پرتردد تجاری و هتل ها و به جهت اهمیت بالای ظاهر ساختمان و جذب بازدید کننده بیشتر استفاده میگردد.

نیاز به آسانسورهای خاص با طراحی های زیبا همیشه یکی از ابزارهای مهم طراحان ساختمان بوده است به طوری که در خیلی از پروژه ها برای تبلیغات و بزرگ جلوه دادن پروژه از آسانسورهایی از جنس یا روکش طلا استفاده میشود.

به دلیل زیبایی قابل توجه آسانسور پانوراما، مهندسان معمار می‌توانند به عنوان یکی از ارکان مهم در طراحی معماری، از آن استفاده نمایند. تنوع در طرح و امکانات قابل توجه از جمله استفاده از سیستم هیدرولیک یا کششی متناسب با شرایط و نوع کاربری، می‌تواند کمک شایانی در جهت دستیابی به اهداف معماران در طراحی ساختمان نماید.

یکی از سیستم های پرطرفدار و جذاب، سیستم پانوراما میباشد که به خاطر جذابیت وزیبایی خاصی که دارد در تمام جهان مورد استفاده قرار میگیرد معمولا در این نوع از آسانسور از پلتفرم شیشه ای و یا اکسپوز استفاده میشود و بدنه ی شیشه ای کابین جلوه ی خاصی از حرکت آسانسور به نمایش میگذارد. نمای شیشه ای کابین باعث می شود چشم اندازهای طبیعی و شهری در ارتفاع با جلوه ای خاص در معرض دید سرنشینان آسانسور قرار گیرد.

مطابق مقررات ایمنی، چاه آسانسورهای نما دار با صفحات بزرگ شفاف پوشیده و یا بطور عمده میتوان باز باشد. آسانسورهای نصب شده در فضای آزاد در شرایط محیطی غیر عادی که در آن باد شدید، باران، برف یا یخبندان قابل پیش بینی است باید پوشش کامل برای چاه منظور گردد. ارتفاع دیواره ها باید از سطح هر  دسترسی ۲.۵ متر باشد. ارتفاع دیواره ها از سمت ورودی آسانسور حد اقل  ۳.۵ متر باشد.

در پایین ترین طبقه یا زیر آن فضایی برای پرسنل سرویس کار تامین شود به نحوی که بتواند به قسمت های خارجی کابین جهت نظافت یا سرویس دسترسی پیدا نماید و فاصله باز افقی آن بایستی حداقل ۴۵ سانتیمتر باشد.

اسانسور شیشه ای

انواع آسانسورهای شیشه ای

۱- آسانسورهای شیشه ای کششی

۲- آسانسورهای شیشه ای هیدرولیکی

آسانسورهای شیشه ای کششی

آسانسورهای شیشه ای کششی برای برج ها و ساختمان های بلند مناسب هستند و توسط سیم بکسل و وزنه طراحی می شوند. تجهیزات مکانیکی آسانسور از کابین شیشه ای قابل رؤیت است.

آسانسورهای شیشه ای هیدرولیکی

در آسانسورهای شیشه ای هیدرولیکی بر خلاف مدل کششی از سیم بکسل و وزنه استفاده نمی شود و برای ساختمان های با ارتفاع کمتر مناسب هستند. در این نوع آسانسور شیشه ای تجهیزات مکانیکی آسانسور قابل رؤیت نیست.

انواع مدل های کابین آسانسور شیشه ای

نوع و مدل کابین آسانسور شیشه ای بسیار مهم است,  این کابین ها در دو مدل گرد و مربعی در بازار موجود است.

ابعاد آسانسور شیشه ای

ابعاد آسانسور شیشه ای به فضا و محیط تعیین شده برای آسانسور بستگی دارد. اصولا شرکت ها کارشناس خود را جهت بررسی محل نصب آسانسور اعزام می کنند و با اندازه گیری و بررسی های انجام شده ابعاد آسانسور محاسبه می شود. در این صورت آسانسوری دقیقاً متناسب با محل نصب، طراحی و اجرا می شود.

درب آسانسور شیشه ای

درب آسانسور شیشه غالباً از نوع کاملا اتوماتیک هستند و در ابعاد بین ۷۰ تا ۱۲۰ سانتی متری متناسب با ارتفاع و اندازه آسانسور موجودند.

قیمت آسانسور شیشه ای

ابعاد، جنس، ارتفاع  نوع و مدل آسانسور شیشه ای در قیمت آن بسیار اثرگذارند. با توجه به اینکه برخی قطعات آسانسور وارداتی هستند قیمت آن ها به نرخ ارز وابسته است.

 

بالابر خانگی چیست؟

بالابر خانگی یک نوع ماشین ساده مکانیکی برای حمل و جابجایی انسان، بار و … در ارتفاع کاربرد می باشد. بالابر خانگی انواع مختلفی دارد درنتیجه کاربردهای مختلفی دارد.

آسانسور خانگی

بالابر شیشه ای

کابین های بالابر شیشه ای تماماً از شیشه نشکن و محکم ساخته شده است و قابلیت جابجایی تا ۳۰۰ کیلوگرم را در محدوده  ای به طول ۷ متر دارد. علاوه بر کارایی و بازدهی بالا از زییایی منحصر به فردی برخوردار است در نتیجه در ساختمان های شیک و دوبلکس و همچنین رستوران ها و … کاربرد دارد.

قیمت بالابر خانگی شیشه ای

قیمت بالابر خانگی شیشه ای نسبت به دیگر مدل های آسانسور کمی بیشتر است. البته در انواع بالابرهای خانگی ضخامت شیشه، تعداد لایه های شیشه، قدرت موتور، ارتفاع محل نصب و… در مقدار قیمت بالابر خانگی شیشه ای اثرگذار است.

شرکت فنی و مهندسی آسانسور پارسیان